Tábořiště v Nekoři

Poloha

Tábořiště se nachází v Pardubickém kraji, poblíž města Žamberk, v katastru obce Nekoř, pod hrází malé přehrady Pastviny, na levém břehu Divoké Orlice. Z Nekoře je to na tábořiště přibližně 500 m.

GPS: 50.065882, 16.549997
Mapy: KČT č. 27
Poštovní adresa:

Skautské tábořiště pod malou hrází
Nekoř

Doprava na místo a po okolí

Vlakem a autobusem
  1. Vlakem z Ústí nad Orlicí (zastavují tu rychlíky i některé expresy) do Letohradu (od roku 2015 jezdí v létě každou sobotu historický vlak, podrobnosti o sezóně 2020 budou k dispozici na jaře)
  2. Pak přestoupit na bus směr Nekoř (vystoupit na Nekoř, křiž.U Lehků) nebo na bus směr Pastviny/Klášterec/Petrovice (vystoupit na Nekoř, dol.u mostu)
  3. Na závěr pěšky buď po modré značce (přes kopec) nebo po rovině: od mostu přes Divokou Orlici po silnici proti proudu řeky, kolem bývalé autobusové zastávky, za ní odbočit doprava po úzké silnici podél řeky a jít až ke stavení po pravé straně cesty (pila). Za pilou odbočit vpravo, projít kolem závory a pokračovat po cestě napříč loukou a po lávce přes řeku. Tábořiště je od lávky vpravo.
Vlakem a pěšky

Pokud chcete spojit cestu na tábořiště s menší výpravou a prozkoumáním okolí, je možné např.:

Autem
  • Přímo na tábořiště se dostanete jedině od jihu po nezpevněné lesní cestě (200 m).
  • Ze západní strany se k tábořišti autem nelze dostat – nejblíže lze zaparkovat u pily, dál přes louku je soukromý pozemek a platí zákaz vjezdu. Prosím, buďte ohleduplní a tento zákaz respektujte.
  • Během návštěvního dne doporučujeme parkovat také u pily a posledních 400 m dojít pěšky přes louku.
Na kole
  • Na trase Choceň – Ústí nad Orlicí – Letohrad je možné využít příjemnou cyklostezku vedoucí údolím Tiché Orlice. Z Chocně do Ústí je to 19 km a z Ústí do Letohradu 16 km. Z Letohradu dál do Nekoře je to 6,6 km po cyklistické značce a kromě přejezdu silnice 1/11 jde o klidný úsek.

Okolí a cíle výprav

V okolí je spousta míst, která stojí za navštívení. Díky členitému terénu, Pastvinské přehradě a řece Divoké Orlici se můžete na cestu vydat pěšky, na kolech nebo na lodích (po dohodě rádi půjčíme).

• Nejbližším zajímavým místem je kamenná hráz a vodní elektrárna Pastvinské přehrady z 30. let minulého století. V případě zájmu o prohlídku vám detaily a kontakty ochotně sdělí starosta Nekoře.
  • Nejbližší vyhlídka je ze Studeneckých skal na vrchu Studený (5 km od tábořiště)
  • Nejvyšší hora v okolí je Kralický Sněžník (1424 m.n.m.), tvoří evropské rozvodí a pramen řeky Moravy
  • Rozhledna na Suchém Vrchu (995 m.n.m.)
  • Hřebenovka Orlických hor výprava na pár dní
  • Přírodní rezervace Zemská brána, kde se Divoká Orlice, která až k tomuto místu tvoří státní hranici, stáčí do vnitrozemí
  • Pásmo pohraničního opevnění z první republiky, například pevnost Hanička a dělostřelecké tvrze Bouda a Hůrka, které nabízejí komentované prohlídky.
  • Hrady Litice, Potštejn a zřícenina Lanšperk; klášter v Dolní Hedeči nad městem Králíky
  • Zámek v Žamberku
  • V Letohradě zámek (strašidelné prohlídky), tvrz Orlice se sbírkou zbraní a funkční historickou knihtiskařskou dílnou, Muzeum řemesel a světnička Járy Cimrmana
  • Každou sobotu od 15. 6. do 28. 9. jezdí po regionu historické vlaky.

Vybavení tábořiště

• kapacita 60 osob
  • po dohodě půjčíme kánoe
  • dřevěné podsadové stany (dvě postele, polička, podlážka)
  • kuchyň (ocelová kamna, stůl, základní vybavení) a jídelna pod jednou střechou
  • zásobovací stan vedle kuchyně
  • nářaďový stan se základním nářadím
  • latrína
  • dřevo na topení je v lese nad tábořištěm
  • pitná voda se dováží v kanystrech z domu u pily

Lékárničku a potřeby na hry (míče, pálky, …) nutno přivézt vlastní.

Více fotek včetně popisků najdete zde.

Lékaři, obchody, pošta, občerstvení

• nejbližší lékaři v Letohradě (6 km)
  • nejbližší nemocnice v Ústí nad Orlicí (20 km), poliklinika v Žamberku (10 km)
  • nejbližší obchod a pošta (oboje pod jednou střechou) v Nekoři (550 m) – po domluvě zde lze objednat i zboží nad rámec běžné nabídky obchodu
  • nejbližší supermarkety v Letohradě, Žamberku nebo Ústí nad Orlicí
  • nejbližší občerstvení: Vinárna u mostu (850 m), Penzion a restaurace u Vodičků (1 km), občerstvení Na hrázi (1,7 km)

Podmínky a pravidla

• Provozní řád tábořiště je ke stažení zde
  • Území je pod správou Povodí Labe a Krajské hygienické stanice Pardubického kraje – územního pracoviště Ústí nad Orlicí
  • Pro vjezd motorovými vozidly na pozemek je potřeba povolení majitele louky. Prosíme, respektujte zákaz vjezdu, například při návštěvním dni, kdy se spoustě rodičů nechce jít pěšky ten kousek cesty od závory na tábořiště. Děkujeme.

Potřebujete více informací? Chcete ověřit dostupnost termínu? Kontaktujte nás.