Velrybáři – 5. oddíl vodních skautů z České Třebové.

Vítr do našich oddílových plachet začal proudit v roce 2001, kdy vodácký oddíl založil Oldřich Pešina, který je od počátku také jeho kapitánem. Oddíl byl založen jako cesta ke splnění snů všech malých námořníků, které láká skauting stejně jako vodáctví. Touto cestou prošla velká spousta skautů a skautek. Někteří z ní odbočili, jiní pokračují dál, někteří již více než polovinu vlastního života.

V současné době má náš oddíl dvě dívčí a pět chlapeckých posádek, které jsou spolu s rovery a oldskauty rozděleny do pěti vachet. Dále k nám patří ještě skupina bývalých členů, rodičů a přátel oddílu, bez kterých by fungování oddílu nebylo možné a my jim moc děkujeme za podporu a pomoc.

Co je náplní naší činnosti?

Z našich pravidelných týdenních aktivit to jsou páteční schůzky, kde hrajeme hry a sportujeme, učíme se práci s mapou, první pomoc a zdravovědu, vázání uzlů nebo šifrování. Od jara do podzimu se velká část našich aktivit odehrává na vodě nebo v okolí. V plachtění se zdokonalujeme v jachtklubu Lanškroun a s pádlem v ruce jezdíme trénovat na Tichou Orlici do Cakle. O víkendech často vyrážíme na akce a výpravy. V létě přidáváme splutí řeky a stálý nebo putovní tábor. V zimě se staršími opravujeme lodě a vydáváme se na běžky nebo zaplavat si v bazénu.

Pilně trénujeme, abychom mohli stanout na některém ze stupňů vítězů, doplachtit si pro první místo na Skare, skautském mistrovství ČR v jachtingu nebo v závodě Napříč Prahou – přes tři jezy, skautském mistrovství ČR v pádlování. Kromě toho se úspěšně účastníme řady dalších závodů a jeden takový každoročně i pořádáme.

S oblibou vzpomínáme na zahraniční cesty, na které s námi rádi jezdí i rodiče. Téměř každoroční tradicí se stala plavba po Mazurských jezerech u našich polských sousedů. Starší a zkušenější z nás mají možnost získat jedno z mála volných míst a vydat se za kormidlem plachetnice za dalekými obzory Itálie, Španělska, Chorvatska či Řecka.

V létě 2019 jsme se na moře vydali všichni – celý oddíl strávil 14 dnů na plavbě kolem ostrova Elba. Užívali jsme si plachtění, slunění, plavání a potápění, návštěvy památek, výstupy na nejvyšší vrcholy a samozřejmě pizzu a dobrou zmrzlinu.

Co říci na závěr? Jsme hrdí na to, že jsme součástí skautského střediska Javor v České Třebové, a rádi bychom poděkovali všem sponzorům, rodičům, přátelům a vedoucím, kteří nám pomáhají se zajištěním akcí, dopravou, opravami lodí a mají velkou zásluhu na fungování našeho oddílu a skautského střediska, které se stalo naším druhým domovem, tím skautským.